Результати наукових досліджень ефекту електронного чергування
Наукова демонстрація ефективності Методу Tomatis® була дуже затребувана протягом довгого часу практикантів і Консультантами Tomatis®, які використовують даний метод в своїй повсякденній практиці. З цією метою, а також для прояснення ефективності Tomatis® і поповнення наукової бази вперше було запущено пілотне дослідження в Інституті вивчення нервової системи в Барселоні під керівництвом професора Карлеса Ессери. Цей пілотний проект є першим етапом довгострокової програми досліджень, що має на меті продемонструвати: чи дійсно ефект Tomatis® грунтується на реальних змінах кодування інформації при проходженні слухового тракту від стовбура мозку до кори головного мозку?
Нагадування про поняття аудіювання стосовно Tomatis
Згідно Tomatis®, слухання (аудіювання) включає здатність адаптації до постійних змін нашого акустичного оточення шляхом безперервної підстроювання нашого слухового апарату до аудитивним властивостям звуків, які ми отримуємо, з метою виділення важливого для нас змісту переданого послання. Це здійснюється в рамках навчання або спілкування.
При цьому в разі хорошого аудіювання дані процедури підстроювання можуть проводитися, не викликаючи сильних емоційних порушень.
Насправді, аудіювання може асимілюватися з найсучаснішою формою слухового самонастроювання. Так, доктор Томатіс часто любив повторювати, що у людей буває хороший слух, але вони не вміють правильно слухати або можуть навіть «бути поганими слухачами». Виходячи з цього, для розвитку слухових можливостей Томатіс створив дуже оригінальний апарат,названий «електронним вухом». Основним принципом останньої версії TalksUp® є ефект «електронного чергування».
Механізм чергування діє як система чергування двох джерел звуку при передачі тієї ж інформації з різним тембром і інтенсивністю. До того ж чергування не є регулярним в часі, роблячи його вкрай непередбачуваним для мозку. Відсутність регулярності змушує мозок намагатися визначити правила чергування між Каналом 1 і Каналом 2, поступово виявляючи будь-тимчасова зміни чергування і актуалізуючи слухову пам'ять, а також намагаючись вгадати, коли відбудеться новий перехід від К1 до К2. Вважається, що ці послідовні етапи виявлення, актуалізації та передбачення тримають мозок в стані пильності і інтересу, кожнен з яких стимулює механізми уваги.
Система зміни виявлення
Дослідження протягом тривалого періоду показало, що слуховий апарат містить спеціальний слуховий механізм, здатний зберігати уявлення про найближче аудитивне минуле, при цьому він автоматично порівнює кожен новий звук з даним уявленням. При визначенні зміни регулярності звукового оточення автоматично створюється хвиля в мозку як мозковий вираз даного виявлення. Мозкова сигнатура даного порушення регулярності називається негативною невідповідністю ND або "mismatch negativity" MMN. ND - це потенційна аудитивна система кори головного мозку, яка відображає порушення даної звукової регулярності, що сталася в слуховий корі. За останні 30 років ND використовувалося як слабка і об'єктивна ознака мозкової функції в численних експериментальних дослідженнях сприйняття, уваги, пам'яті, мови і музики. ND є потужним індикатором мимовільної мозкового уваги.
Мета пілотного дослідження
Специфічною метою даного дослідження була задача показати, що система чергування, що вважається серцевиною Методу Tomatis®, може поліпшити декодування звуків в слуховий корі. Це було реалізовано шляхом порівняння ND, отриманого від слухового стимулювання, яке не відповідає відмінному епізоду повторного стимулювання («стандартні» звуки), до і після програми прослуховування Tomatis®. Як уточнює Карлес Ессера: «Важливо підкреслити, що ND є тією зазначеної потенційної базою, яка дає точну і конкретну інформацію про те, як кодуються і обробляються на фізіологічному рівні слухові стимули протягом усього слухового каналу. Це особливо примітно, оскільки запис проводиться в пасивній ситуації (учасників просять ігнорувати звуки і дивитися фільм за їх вибором, фільми супроводжуються субтитрами) таким чином, щоб можлива різниця, яка може виявитися між групами (контрольна група і група Tomatis®), відображала пластичні зміни в слуховому кодуванні, що є наслідком пасивного прослуховування музики Tomatis® ».
Процедура навчання «Група Томатіс»
(ГТ) і «Контрольна група» (КГ), кожна з яких складалася з шести здорових учасників, були задіяні в даному пілотному дослідженні. Учасники ГТ отримали програму аудіювання Tomatis® тривалістю в 26 годин (13 X 2), і учасники КГ отримали таку ж програму аудіювання тривалістю в 26 годин (13 X 2) з тими ж зразками музики, які були використані в програмі Tomatis®, але без ефекту чергування і без кісткової провідності. Програма складалася тільки з MU. У групі Tomatis® затримка була зафіксована на 10 (250 мілісекунд), а прецесія - на 100 (2,5 сек).
У контрольній групі, оскільки чергування було відсутнє, то не було ні затримки, ні прецесії. Серії з чотирьох послідовних нот були представлені учасникам. Третя нота могла змінюватися або ні, відрізняючись від інших нот за наступними слуховим параметрам: висота, послідовна зміна висоти, тембр, інтенсивність, позиція і ритм. Стимулюючі уривки були представлені в довільному порядку і в даних різних слухових параметрах з трьома різними музичними ключами. В цілому кожен тип змін був представлений 120 раз.
Результати... і інтерес даних результатів
Ось важливий результат для всіх професіоналів Tomatis®: статистично значуща залежність була виявлена між групами (КГ / ГТ) і сеансами (до / після прослуховування) щодо амплітуди ND, отриманої від зміни ритму. Це означає, що ГТ в порівнянні з КГ показала значне поліпшення відповіді на ритм ND після музичного впливу. При тому, що ритм ND в контрольній групі був сильніше, ніж ритм ND групи Tomatis® до музичного впливу.
Незважаючи на те, що до цих результатів необхідно ставиться з певною обережністю зважаючи на обмежений масштабу тесту (6 осіб в групі), тим не менше, дивно спостерігати той сильний ефект, який був отриманий в відношенні основного аспекту музики й мови: ритму.
Ритм є структурним маркуванням і музики, і мови. Як уточнював Краус (Kraus): в музиці ритм дозволяє направляти наше сприйняття структури і тональності фраз, а також орієнтувати наше передбачення структурних кордонів і темпів.
Мова також є структурою в плані метрики з ритмом, що направляє наше сприйняття просодії мови і стимулює здатність виділяти слова і склади в потоці мовлення. Ми показали, що існує взаємозалежність між чутливістю до зміни ритму і чутливістю сприйняття. Було доведено, що є кореляція між розрізненням ритмів і чутливістю сприйняття за допомогою метричних складових мови таких, як ударні склади і тональний наголос.
Одночасно в багатьох дослідженнях було показано, що діти, які мають затримки в розвитку в плані мови, насилу зводять ритмічні конструкції, коли їх просять, наприклад, порухати своїм тілом або постукувати ногою в ритм з музикою або метрономом, відчувають також складнощі в вправах на сегментацію або на об'єднання як в мові, так і в музиці.
Ритми і звукові оболонки
Коли ми говоримо (і це дуже важливо для нас), то ритм може передаватися завдяки повільної модуляцій звукової амплітуди (або звукової оболонки), що міститься в мові. Дані модуляції повільних звукових амплітуд, в цілому, відповідають змінам енергетики, пов'язаної зі складами. Наприклад, коли ми вимовляємо на англійській мові слово "fantastique", склад "tas" піддається амплітудної модуляції, яка характеризується збільшенням енергетичної оболонки. І навпаки, останній склад («tic») піддається амплітудній модуляції, яка характеризується зменшенням його енергетичної оболонки.
Ми показали, що погане сприйняття структури звукової оболонки може спричинити за собою поганий фонологічний розвиток, викликаючи також помилкове сприйняття змін звукових оболонок, переданих промовою, що виражаються в дислексії на мовах, що мають іншу фонологическую структуру і відмінну систему письма (наприклад, іспанська, анхглійська і китайський мови). Коротше, ритмічне сприйняття є хорошим індикатором звичайної лінгвістичної траєкторії і здібностей до читання.
Тепер, якщо ми знову спробуємо дати визначення системі чергування, то воно буде наступним: це система, яка виробляє зміна ритму і інтенсивності, тобто це система, яка виробляє постійну амплітудну модуляцію шляхом послідовних музичних змін (зміною К1 і К2).
К1 володіє оболонкою, яка робить наголос на найбільш низькі частоти, пом'якшуючи найвищі. Навпаки, К2 володіє оболонкою, яка робить наголос на найбільш високі частоти, мінімізуючи найнижчі. Таким чином, ми бачимо, що система чергування (gating) за своєю природою свого принципу дії постійно використовує цей механізм амплітудної модуляції звукових оболонок. Даний ефект дозволяє здійснювати сильний вплив на обробку ритмів, а також на розвиток мови і здібностей до читання. З цієї причини різниця ритмічних амплітуд ND в групі Tomatis® і контрольній групі після сеансу аудіювання повинна вважатися дуже обнадійливим результатом для майбутніх ще більш великих досліджень.
Метод і гіпотези, що стосуються оперного мистецтва (OPERA)
Нарешті, з більш загальної точки зору, важливо уточнити, що Метод Tomatis® дуже підходить в рамках оперного мистецтва. Гіпотези щодо оперного співу являють собою концептуальні рамки, запропоновані Пателем (Patel), який показав, яким чином навчання музиці може полегшити сприйняття мови і вимови.
Дані припущення уточнюють, що необхідні п'ять умов для передачі позитивного ефекту від навчання музиці для сприйняття вимови і мови:
- Перекриття: музика і мова обробляються загальними мозковими мережами;
- Точність: музика більш вимоглива до даних мозкових мереж, ніж мова;
- Емоція: навчання музиці має допомагати в плані управління емоціями, а також викликати позитивні емоції;
- Повторення: навчання музиці має інтенсивно повторюватися в часі;
- Увага: навчання музиці, яке задіює всі дані мережі, повинно розвивати увагу (в разі Методу Tomatis® мимовільну увагу шляхом системи чергування, як нам доводить вплив ND на ритм).
Цікавою видається систематична інтеграція ритмічної діяльності в двох годинні сеанси для стимуляції тимчасової обробки, яка, в свою чергу, може поліпшити мовні здібності.
Дана діяльність з метою генерації слухової і рухової петлі шляхом розвитку аудитивної і моторної синхронізації повинна бути доступна і використовуватися всіма професіоналами Tomatis®. Вона може приймати форми музичних ігор, що включають рухи тілом, емоції і увагу.
На закінчення: незважаючи на те, що необхідно робити подальші дослідження для підтвердження даних попередніх результатів, останні розкривають вже цілком можливий вплив Tomatis, в тому вигляді, як воно спостерігалося на найбільш важливу складову музики й мови: на ритм.
Немає сенсу уточнювати для всіх професіоналів Tomatis®: кращe нас чекає попереду!